Възможно е и дори можете да си го направите сами вкъщи, като използвате например старо CD, кутийка от кола или други подръчни материали. Интернет е пълен с различни планове и схеми. Изберете си и пробвайте.
За по-несръчните, като мен, има и готови модели за сглобяване или направо готови машини в Amazon. Моделът от видеото, например, струва около 40 долара.
Аз си избрах една изключително красива, според мен, машина за сглобяване на Böhm Stirling-Technik GmbH, която ми гарантира и един безкрайно забавен ден на сглобяване и гордостта от направеното с ръцете ми.
Първият такъв двигател е бил създаден и патентован от Робърт Стърлинг през 1816 година и представлява двигател с външно горене (какъвто е и парната машина). Стърлинг е бил шотландски свещеник и е създал двигателя като безопасна алтернатива на парния двигател (ранните парни машини са имали влечението да се взривяват или да изпускат нагорещена пари, която причинява доста неприятни изгаряния). Първоначално е използван за изпомпване на вода в каменоломни, мини и за напояване.
За мен беше доста учудващо, че е изобретен от свещеник, но се оказа, че първото образование на Робърт Стърлинг е инженерно и класическо, а после, по някаква причина (вероятно финансова), е получил и образование за свещеник и е ръкоположен.
Почти нищо не ми е известно за постиженията му като свещеник, но по-късно той прави доста модификации на двигателя, има и изобретения в други области.
Самият двигател впоследствие, както и парните машини, е изместен от други машини, но се оказва, че в 20 век той (или принципът му) има своя ренесанс. Понеже е двигател с външно горене, при него няма типичния шум на двигателите с вътрешно горене, причинен от взривообразното запалване на горивото в камерата. Иначе казано е доста тих и е намерил приложение в някои класове подводници за задвижване под вода. Използва се при концентратори на слънчева енергия и дори в някои проекти на двигатели за космически апарати.
Така че, ако решите да си направите или купите Стърлингов двигател, ще имате една играчка, която ако и да почива на древна, но не съвсем забравена, технология.
Приятно сглобяване.
Коментари
Публикуване на коментар