Светът на миниатюризацията и IoT расте и се развива и все повече, доскоро професионални инструменти, вече са достъпни за потребителите.
Винаги съм се интересувал от времето. Мощта на природата ми действа смиряващо и събужда любопитството ми. Като малък се учех да познавам посоката и скоростта на вятъра по птиците, даже си водех дневник с метеорологичните наблюдения. В последните години, покрай пътуванията и събитията, интересът ми се разшири и придоби и професионален оттенък. Често и данните са ми недостатъчни. Няма как в общата прогноза за времето да се даде информация за специфичния малък регион, който ме интересува.
Но към персоналните метеорологични станции. През лятото се сетих да проверя и се оказа, че пазарът е пълен с предложения за професионални, полупрофесионални и аматьорски метеостанции, които могат да измерват температура, атмосферно налягане, влажност на въздуха, посока и сила на вятъра, количество валежи и UV лъчение (или само някои от изброените). Повечето имат и вътрешни модули, които измерват температура, влажност, налягане, ниво на CO2 и други. Доста от станциите се продават с дисплеи като малък таблет, на които можете да следите основните параметри, както и да видите прогнозата. Иначе казано, вместо да заковете по един термометър в дневната и навън, можете да имате дисплей, на който да следите всичко. Самите измерващи модули са доста компактни и не заемат някакво особено място.
Понеже сме в 21 век, станциите имат и връзка с WiFi, което ви дава възможност да получавате информацията и онлайн, където и да се намирате. Някои имат съвсем прилични приложения, а за другите може да използвате сайтовете с информация от персоналните метеостанции (трябва първо да регистрирате вашата).
За какво може да ни служи тази информация?
Ако се занимавате със селско стопанство или поне имате градинка, в която отглеждате нещо, ползите са очевидни. Температурата и валежите са ви важни. Но и в градска среда често имате нужда от по-точна прогноза или данни за температурата. Промяната в атмосферното налягане и в двата случая е знак за промяна на времето и софтуерът ви дава възможност да получавате и съответните предупреждения. Нивото на CO2 в стаите пък е ясен знак дали те се нуждаят от проветрение.
Нещо повече - можете да свържете станцията си с Google Home, Alexa или друго, което ползвате, и да ги използвате директно за управление на климатиците и отоплителната система.
Можете да направите и нещо за обществото. Има доста сайтове, в които можете да абонирате вашата метеостанция и да направите данните публични, така че съседите или хора, които замислят пътуване към вашата дестинация, да могат да ги ползват. В нашия край на света все още са сравнително редки, но информацията и прогнозите са полезни. Струва си да погледнете:
Как да си изберете метеостанция?
Разгледайте предложенията и спецификациите. Помислете къде ще я сложите и какво можете/искате да измервате. Помислете и за бюджета, който сте склонни да отделите.
В моя случай аз бях изкушен да имам метеостанция с възможно най-много датчици, но бързо прецених, че мога да я сложа единствено на терасата, което (за мое голямо съжаление) автоматично отхвърляше измерването на количество дъжд, вятър и UV и потърсих градски модел, който няма такива датчици. Така се сдобих с Netatmo (линк), въпреки че първоначално бях харесал някои от моделите на Bresser (линк).
А може всичко това да е поредната мъжка играчка за вас, но поне е такава, от която повече хора могат да имат полза. На мен лично ми носи удовлетворение.
Коментари
Публикуване на коментар